تاریخچه کاغذ چسبی

تاریخچه کاغذ چسبی

کاغذ یادداشت‌های رنگی این روزها خیلی محبوب هستند و همه جا می‌توان آنها را پیدا کرد. اما احتمالا کمتر کسی می‌داند که این برگه های محبوب یادداشت‌، بر اثر یک اشتباه به وجود آمده‌اند.

در سال 1964، اسپنسر سیلور، در آزمایشگاه شرکت 3M، زمانی که سعی می‌کرد یک چسب قوی بسازد، محصولی تولید کرد که اتفاقا خیلی بد می‌چسبید.این چسب جدید به اجسام می‌چسبید اما خیلی راحت جدا می‌شد. به همین دلیل هیچ‌کس نمی‌دانست این چسب جدید به چه دردی می‌خورد.

اما اسپنسر کوتاه نمی‌‌آمد! او با هر کسی که می‌دید درباره این اختراع صحبت می‌کرد،‌ زیرا می‌دانست این چسب‌ها بالاخره جایی به درد می‌خورد.

4 سال گذشت و اتفاقی نیفتاد تا اینکه در یک روز تعطیل، یکی از کارکنان 3M که در گروه کر کلیسا آواز می‌خواند و از افتادن‌های پیاپی برگه نت موسیقی خود کلافه شده بود، یاد ایده اسپنسر سیلور افتاد.

همکار اسپنسر با خود فکر کرد که می‌تواند با چسب جدید، برگه نت خود را بچسباند تا مجبور نشود در تمام طول اجرا مراقب افتادن آن باشد. درست هم فکر می‌کرد!با چسب جدید اسپنسر سیلور، برگه نت موسیقی خیلی راحت به کتاب می‌چسبید و به راحتی هم کنده می‌شد و اینگونه بود که کاغذ‌های یادداشت چسب‌دار امروزی یا همان استیکی نوت ها به‌وجود آمدند.

آغاز دوران محبوبیت برگه یادداشت‌های چسب‌دار

این اتفاق باعث شد تا شرکت 3M که تا آن زمان موفقیت تجاری چشمگیری به دست نیاورده بود، به فکر فروش این محصول بیفتد. اما مشکل اینجا بود که هیچ کس حاضر نبود یک دسته کاغذ چسب‌دار که معلوم نبود به چه دردی می‌خورد را بخرد.

برای رفع این مشکل، شرکت 3M تصمیم گرفت این محصول جدید را به صورت رایگان بین مردم پخش کند.این روش جواب داد!

94 درصد از کسانی که از استیک‌ نوت ها یا برگه های یادداشت پشت چسب‌دار استفاده کرده بودند، باز هم تمایل داشتند که از آنها استفاده کنند.

حتی امروز علی‌رغم وجود نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های متعدد برای یادداشت و مدیریت کارها، هنوز بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند از کاغد‌های چسب‌‌دار رنگی که اسپنسر تولید کرد، استفاده کنند.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها